Bir mezar ve işte mesajı ….

Turgut Özal Anıt Mezarı
Merhum Turgut Özal, sağlında da şaşırtmayı seven, heyecanlı dolu dolu biriydi. Vefat ettiğinde de mezarın şekli de yine heyecan ve bizlere mesaj veriyor. Her seferinde mezarın mimarisine baktığım zaman, onun teknolojiye, bilgiye ve Kuran’a verdiği önemi görüyorum. Bilgi varsa ve bu bilgiyi kullanıyorsak güç sizdedir, derdi. Allah rahmet etsin diyoruz. İşte mezarın mimari şekli ile ilgili detaylı bilgiler şu şekilde: 

TÜRK MİMARİSİ MOTİFLERİ ÖNDE
Tasarımda geleneksel Türk mimarisi motiflerinin çağdaş yorumu hedeflendi.
32 metre yükseklikteki ayaklar göğe yükselişi ifade ediyor. 8 ayağın tüm görkemiyle yükselişi Türk toplumunun çok sesliliğini temsil ediyor. Tepedeki örtü birlikteliğin, aynı çatı altında toplanmanın, 8 ayağa asılı kurşun küre ise yerkürenin sembolü.
Konik çatı ile örtülü silindirik yapılar Türk Mimarisi’nin vazgeçilmez elemanları. Bu mimaride gelip geçici çadırların tuğla ile birer kalıcı abide haline dönüşmesi gözleniyor.

Anıt projedeki 8 ayak çadır mimarisindeki tekerlekler üzerine daire formunda sıralanan ağaç direklerinin birer çağdaş yorumu. Merkezi plan en bilinen geleneksel Türk Mimarisi formu. Dayama kemerleri ve payandalarla taşınan kubbe ise merkezi formun vazgeçilmez örtü biçimi. Birbirini kesen sekizgenlerle oluşan kompozisyon da yine oyma, kabartma ve figürlü süslemelerde çok yaygın bir motif. Bu motif projeye yer döşemesinin geometrisi olarak yansıyor.

 

Kısacası projede Anadolu Türk Mimari’sine referans veren ögelerin bambaşka bir kompozisyon içinde kullanılarak geleneksel formu yansıtan ancak çelik, granit gibi çağdaş teknolojinin elemanları ve teknikleriyle oluşturulan bir mimari ifade söz konusu. İşte bu gelenekselliğin ve çağdaşlığın birlikteliği merhum cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı temsil ediyor.

Kaynak: https://arkiv.com.tr/proje/turgut-ozal-anit-mezari/1001

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir