Bir zamanların tekkesi şimdi nasıl otopark oldu?

Tekkede adam yetiştirilecekken araba park ediliyor. Sultanahmet’te sadece camiler, çeşmeler ya da mektepler bulunmaz. Bir zamanlar birçok tekkenin de bulunduğu önemli bir merkezdi burası. Çünkü devlet buradan idare ediliyordu. Devleti idare edenlerin, devlet idaresinde çalışanların manevi terbiyeye ihtiyaçları vardı. Tekkeler bilinenin aksine sadece vatandaşların değil, devlet memurlarının da gelip istifade ettiği yerlerdi. Kalp terbiyesi, nefis terbiyesi tam olan bir kişi Allah’ın kullarına da bakışı elbette farklı olurdu. Daha merhametli olurdu. Rüşvet alamazdı, haksızlık yapamazdı. İşte onun için tekkelerin önemi büyüktü. İşte Sultanahmet’te bulunan Seyyahlar Tekkesi de manevi alanda önemli bir eğitim merkeziydi. Ama şimdi yerinde otopark var. İşte hikâyesi:

TEKKELER YA OTAPARK OLDU YA DA O TEL
Seyyahlar tekkesi, Büyük Saray olarak adlandırılan Bizans İmparatorluk Sarayı’nın kalıntıları üzerinde yer almaktadır. Torun Sokak No. 21’de yani otelin hemen bitişiğinde bulunan arazi bugün otopark olarak kullanılıyor. Arazi içinde Büyük Saray’ın en önemli giriş kapıları var. Dehliz ve galerilere açılan bu girişlerin hemen yanında, 1868-69’da yapılmış olan ünlü Aziz Efendi Tekkesi bulunmaktaydı. Aziz Efendi Tekkesi önceleri Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aitti. Cumhuriyet’in ilk yıllarında el değiştirdi. 1984’te binanın yeni sahipleri olan Kocabıyık ailesi, burayı otel yapmak için belediye ve Anıtlar Kurulu’na başvurdu fakat izin alamadı. Daha sonra tekkeye ait önemli bölümler ve tarihi duvarın bir kısmı yıkılarak otoparka arazi yaratıldı. Bu otopark ve otelin bulhttp://www.hurriyet.com.tr/saraya-otopark-yakisir-39095786unduğu setin altında kalan saray girişlerinin çevresi de kaçak otoparklar tarafından işgal edilmiş durumda.

Ayasofya, Hipodrom ve Marmara Denizi arasında uzanan ve oldukça büyük bir alanı kaplayan Büyük Saray’ın arazisi, İstanbul’un Fethi’nden sonra şehrin imarı ile beraber ele alınmıştır. Büyük Saray’ın bir kısmı, bugünkü Sultanahmet Camisi’nin arazisinin bulunduğu yerdeydi. Muhtemelen İmparatorluk Locası tam olarak buraya denk gelmekteydi. Duvarından arda kalan bir bölüm ise Küçük Ayasofya’ya inen yolun sağında kalır. Saray’ın büyüklüğünün yaklaşık 20.000 m2 olduğu tahmin edilmektedir.

 

Kaynak: 

Sultanahmet’ten Ahırkapı’ya


http://www.hurriyet.com.tr/saraya-otopark-yakisir-39095786

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir