Bizim mezarlıklarımız sadece mezarlık değildir…

(İstanbul’un Sırları: 273)
İstanbul’daki mezarlıklarımız sadece birer mezarlık değil, aynı zamanda açık hava tarih müzesi gibidir. Biz geleceğe yön verirken, geçmişi unutmadan VEFA ile yol alırız. işte buna bir örnek.

Bir tutku… Genç yaşta Şehit olan: Orkun Kıvanç

Her şey bir tutku ile başladı babadan oğullara geçti. Orkun Kıvanç kardeşimizin ilginç hikayesi babası Hasan Nur Kıvanç diğer adıyla “Hasan amcayla başlıyor.

16 Yaşında baslayan bir tutku.
Hasan Amca’nin hayalinde hep pilot olmak varmış ve 16 yaşında karar vermiş ve THK’na (Türk Hava Kurumu) kayıt olmaya karar vermiş. Eğitimini aldıktan kısa süre sonra kaza geçirip gazi olmuş ve artık uçamamasina rağmen tutkusunu bırakmamış ve eğitim vermeye başlamış ve bu alanda THK çok hizmetleri bulunmuş öyle ki verdiği hizmetler karşılığında dünyanın saygın ödüllerinden olan Paul Tissandier Diploması’nı alan sayılı kişilerden biri olmuş.

Orkun ve Alper Kıvanç
 Oğulları da babaları gibi pilot olmaya karar vermişler önce ağabey Orkun Pilot olmuş ve genç yaşta bir planör kazasında vefat etmiş. Küçük kardeşi Alperi babasının gazi oluşu ve Ağabeyinin şehit olması yıldırmamış ve sonunda o da pilot olmuş şimdi Kaptan Pilot olarak çalışıyor.

 Tayyare anıtı
 Bu kahraman ailenin hikayesi tıpkı Istanbul Fatih’teki Tayyare anıtı gibi. Evet 4 sefer uçak aldık 3ü düştü. Ama mücadele ettik ve bırakmadık 4. uçağı da aldık onunla Kahre’ye gitti, Kudüs’e gitti ve onunla Istanbula döndü.

 Kısaca:

hedefimiz varsa ve inanıyorsak devam etmeliyiz, arkasından gitmeliyiz. Bu şehitlerimiz sayesinde şimdi biz rahatlıkla havada uçuyoruz ve uçmaya devam edeceğiz inşAllah.

Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin.

 

HAVACILIK TARİHİNİN
EN BÜYÜK KAZASINDA ŞEHİT OLDU
İstanbul-Paris-Londra seferini yapan Türk Hava Yolları’na (THY) ait DC-10 tipi yolcu uçağı, bagaj kapağında meydana gelen bir arıza yüzünden Paris’in kuzeyindeki Ermenonville ormanına düştü. Uçakta bulunan 13’ü mürettebat 346 kişi hayatını kaybetti. Memleket havacılık tarihinin bu en büyük kazası, dünya havacılık tarihine dördüncü büyük kaza olarak yazıldı. Bu kazada şehit olan biri de hostes Rona Altınay’dı.
Şehit Pilot Sabri Kazmaoğlu’nun mezarına rast geldik. Şehit Pilot Sabri Kazmaoğlu ve Adnan Menderes ikisi de şehit. 7 Şubat 1959’da, ikisi de aynı uçaktaydı. Adnan Menderes kurtuldu, Pilot Sabri Kazmaoğlu ise şehit oldu.

 

3 hakkında “Bizim mezarlıklarımız sadece mezarlık değildir…” görüş

  1. Şehit olan pilotlarımıza allahtan rahmet yakınlarına sabırlar ve serinlikler versin.Ben rahmetli orkun kivanc tanırdım çok çok iyi ağırbaşlı beyefendi bir arkadaştı nur icinde yatsın
    Tesadüfen gördüm yazınızı çok tesekkurederim paylaşımınıza rica etsem istanbulda nerde mezarlık yerini bildirirmisiniz ziyaret etmek istiyorum saygılar

  2. Sayın Fahri Sarrafoğlu. Yazı ve yayınlarınızı yakından takip ediyorum. Tesadüfen abim Orkun Kıvanç ile ilgili paylaşımınızı gördüm. Ailem ve şahsım adına teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir