Edirnekapı’da Adnan Menderes’i hatırlatan mezar

Adnan Menderes’i Londra’ya götüren uçağın şehit pilotu

Edirnekapı Şehitliği’nin her bir karışını şükran ve dualarla geziyoruz. Her bir adımında bir şehidin hatırasını yâd ederek, hatıralar arasında gezerken Şehit Pilot Sabri Kazmaoğlu’nun mezarına rast geldik. Şehit Pilot Sabri Kazmaoğlu ve Adnan Menderes ikisi de şehit.  7 Şubat 1959’da, ikisi de aynı uçaktaydı. Adnan Menderes kurtuldu,  Pilot Sabri Kazmaoğlu ise şehit oldu. Nasıl mı? İşte detaylar:

UÇAK KAZASINDA 14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
7 Şubat 1959 tarihinde dönemin başbakanı Adnan Menderes ile beraberindeki Türk heyetini Kıbrıs müzakereleri için Londra’ya götüren TC-SEV çağrı kodlu VISCOUNT 794D tipindeki THY uçağı inmesi planlanan Gatwick meydanı 09 pistine yaptığı son yaklaşma sırasında ani bastıran yoğun sis nedeniyle, 3 deniz mili mesafedeki Rusper, Sussex bölgesinde Jordan’s koruluğuna düşmüş ve parçalanmıştı.
Kazadan Başbakan Adnan Menderes hafif sıyrıklarla yara almadan kurtulmuş, ancak uçakta bulunan 24 kişiden 5’i mürettebat 14 kişi hayatını kaybetmişti. Ölenler arasında Türk Hava Yolları’nın o dönemdeki Genel Müdürü Abdullah Parla da bulunmaktaydı. Şehit mürettebat ile THY Genel Müdürünün isimleri talihsiz kazadan bir süre sonra Kıbrıs’taki Cadde ve sokaklara verildi.

TC-SEV UÇAĞI MÜRETTEBATI:

Kaptan Münir Ozbek (38) 1 nci Pilot / Vefat
Kaptan Lütfi Biberoglu, (35) 2 nci Pilot / Vefat
Kaptan Sabri Kazmaoğlu, (35) Yedek Pilot / Vefat
Kaptan Gündüz Tezel, (42) Uçuş Mühendisi / Vefat

Kabin Memuru Türkay Erkay / Ağır Yaralı
Kabin Memuru Gönül Uygur / Vefat
Kabin Memuru Yurdanur Yelkovan / Ağır Yaralı
Yedek Makinist Kemal Itık / Yara Almadı.

http://www.kokpit.aero/tc-sev-adnan-menderes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir