Sultan Fatih "GEMİLERİ KARADAN NASIL YÜRÜTTÜ?"

Hazırlayan: Fahri SARRAFOĞLU/

Fatih Sultan Mehmet çok iyi bir tarihçiydi. Tarihi sever ve kitapları okurdu. O gemileri karadan yürütmeden önce 960 yılında Avar Türklerinin de gemileri karadan yürüttüğünü biliyordu. Öyle ki Fatih’in zaten B planı hazırdı. Evet, gemiler karadan yürüdü ama önceden de tarih bilmenin, araştırmış olmanın rahatlığı ile bunu yaptı. Yoksa gemiler bir gecede mucizevî bir şekilde kendiliğinden inmedi. Önce güzergâh tespit edildi, yağlar yerine kondu, ağaçlar kesildi ve gemiler sessizce indirildi.

AVAR TÜRKLERİ NEDEN BAŞARAMAMIŞTI?
Peki, Avar Türkleri neden başarısız oldu derseniz eğer, Avar Türkleri Rumların “Grejuva ” denen yani  “Rum Ateşi” nin gücünü hesaplamamışlar ve gemilerini surlara en yakın noktaya kadar getirmişlerdi. Sonuçta Rum Ateşi, su da yandığı için gemileri yandı.  Rum Ateşi’nin içinde olan maddeler ateşi adeta o dönemin atom bombası haline getiriyordu.  MS 660’larda zift, reçine, kükürt, nafta, kireç ve güherçile ile Rum Ateşi zenginleştirilmiştir. Su eklendikçe alevi artar. MS 7. yüzyıldaki geliştirip etkisini arttırma işi Suriyeli bir göçmen olan Kallinikos tarafından yapılmıştır. Geliştirdiği tarif Bizans imparatorları tarafından yüzyıllarca titizlikle saklanmış, ülkenin savunmasında en önemli silahlardan birisi olmuştur.

GEMİLER NASIL İNDİ?
İşte Fatih ferasetli bilgisiyle, Rum Ateşi’nin ne kadar tehlikeli olduğunu bildiği için gemileri,  surlara tam yaklaştırmamış ve HAVAN TOPU’NU ilk defa kullanarak aşırtmalı bir şekilde surları dövmüştür… Gemilerimiz 21-22 Nisan 1453 gecesi, Dolmabahçe Kumbaracı yo­kuşunu takip ederek, Asmalı Mescid’den,Tepebaşı yoluyla Kasımpaşa’ya ormanlık ve toprak yollar temizlenerek bir yol açıldı. Yola, çam ve diğer ağaç kalaslar döşendi ve üzerle­rine iç yağı, zeytinyağı sürülerek kaygan hale getirildi. Do­nanma, binlerce nefer ve yük hayvanları ile çekilerek bir gecede Haliç’e indirildi.
GEMİLERİ KARADAN YÜRÜTEN BAŞKA TÜRKLER DE VAR
Fâtih Sultan Mehmed Han, sadece İstanbul’un fethinde değil, Belgrad muhasarasında da gemileri Sava Nehri’ne karadan yürüterek indirmişti. Tarihte, donanmaların bir denizden diğerine nakli/ taşınmasıyla ilgili birçok örnek vardır Gemileri karadan yürüten ilk Türk de, Gazi Umur Bey’dir. Umur Bey, 1339’da, Yunanistan’a yaptığı bir seferde, gemilerini Korint Berzahı’ndan öbür tarafa aşırarak düşman üzerinde baskın tesiri yaratmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir