Fatih Sultan Mehmet’in “kılıcı” satılıyor

 Topkapı Sarayı’nda sergilenen en önemli eserlerden olan Fatih Sultan Mehmet’in kılıcı, Kültür Bakanlığı’nın izniyle kopyalanarak 100 bin liraya satılıyor.Fatih Sultan Mehmet’in Kılıcının Birebir Kopyaları Satılıyor. Osmanlı’nın en güçlü padişahlarından İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet’e ait kılıcın bire bir aynısı üretildi.

Üzerinde “Gazi ve mücahitlerin sultanı, cihat için çekilen keskin kılıç olan Sultan Murat Han’ın oğlu Mehmet Han’a güç ver” yazan kılıcın değeri ise 100 bin TL. Kılıçtan şu ana kadar Hong Kong’taki bir kılıç koleksiyoneriyle birlikte 3 kişi satın aldı.

Fatih, 125 santim uzunluğundaki kılıcı, fetihten sonra törenlerde kullanmak için yaptırdı. Kılıcın orjinaliyle tek farkı ağırlığı. Fatih’in kullandığı kılıcın ağırlığı 7 kilo. Kopyaları ise yalnızca 2 buçuk kilo. Kılıçlar orjinali gibi çeliğe su verilerek aylarca süren bir çalışmayla yapıldı.
Bilintur Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Hallik, “Bu kılıç 125 santimetre uzunluğunda ve 2.3 kilogram ağırlığında. Kılıç üzerinde sultana güç ve kuvvet vermesi için yazılmış özel bir dua yer alıyor. Kılıcın balçak kısmı masif pirinç, sap kısmı koç boynuzundan üretildi. Dua ise aslına uygun olarak tamamen el işçiliğiyle işlendi” dedi.
SOMALI USTADAN EL EMEĞİ GÖZ NURU KILIÇ
Soma’da yaşayan Fahri Gölükçü emekli olduktan sonra kendisini kılıç ustalığına veriyor. Sekiz yıllık bir emekten sonra Fatih Sultan Mehmet’in törende kullandığı kılıcın bire bir kopyasını yapmayı başarıyor. İşte orijinal kılıç ve üzerinde yazan yazı ve ayetlerin manası:

Bismillahirrahmanirrahim.

Hak dinin bağlarını parıltılı ve açık harfli ayetlerle ve keskin ve parlak kılıçlarla güçlendiren yüce Allah’a hamd olsun.Salat ve selam, en güzel fasih sözlerle vasfedilen Hazret-i Muhammed ve ehli beytine olsun. Allahım! Dinin erkanlarını yüceltmek için mücadele eden gazi ve mücahitlerin sultanı, cihat için çekilen keskin kılıç olan Sultan Murad Han’ın oğlu Mehmed Han’a güç kuvvet ver ve kılıcının kınını şeriat düşmanlarının boynunda, kaleminin mürekkebini de alemlerin rabbinin inayetinde eyle. O, Sultan Osman Han’ın oğlu Orhan Han’ın oğlu Murat Han’ın oğlu Bayezid Han’ın oğlu Mehmed Han’dır. Allah onların mezarlarının toprağını, gazilerin kılıçlarından akan saf su ile sulasın ve kılıçların gölgesi altında olan cenneti de mekanları eylesin! Amin Ya Rabbülalemin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir