Fatih’in doğduğu ev burası !

Edirne’ye yolunuz düşerse ki elbette ilk yapacağınız şey Selimiye Camiine görmek ve gezmektir. O ustalık eserine hayran hayran bakıp emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür etmek gerekiyor. İşte Selimiye Caminin hemen yanında “Taş Odalar” diye bir bina göreceksiniz. Burası İstanbul’u Fetheden o güzel komutanın doğduğu evdir.  Detaylar şöyle:

İLK SARAY EDİRNE’YE YAPILIYOR
Edirne Osmanlı Devleti tarafından 1361 yılında fethedildikten sonra zamanın padişahının Edirne’de konaklayacağı bir yer bulunmadığından İlk olarak Dimetoka’da bir geçici saray yapılıyor. 1365 yılına kadar padişah orada ikamet ediyor. Daha sonra Kavak meydanına, Sarıbayır dediğimiz alan Selimiye camisinin de içinde bulunduğu alandan 2. Murat’ın yaptırdığı Muradiye Caminin eteklerine kadar olan geniş bir alandı. Osmanlı Devletinin ilk sarayı bu alana yapılıyor. Bu saraydan günümüze Saray Hamamı ve Taş Odalar kalıyor. Bu eserler dönem dönem yangından depremden zarar görmesine rağmen günümüze kadar ulaşıyor.

TAŞ ODALAR ŞİMDİ YENİDEN CANLANDI
1’inci Murad döneminde yapılan Edirne Saray-ı Atik, daha sonraları Yıldırım Beyazıt, fetret devri, Mehmed Çelebi ve 2’nci Murat dönemlerinde genişletilerek büyük bir alana yayılmıştır. Sultan Selim Camii’nden (Selimiye Camii) başlayarak 2’nci Murat Camii (Muradiye) ve Mevlevihane’sine kadar genişleyen bu Saray’a ait Taş Odalar’da 2’nci Mehmed (Fatih Sultan Mehmet) doğdu. Fatih Sultan Mehmed’in doğumunun 1432 yılının 29 Mart’ında Saray-ı Atik’te Taş Odalar’da gerçekleştiği belgelenmiştir. Fatih Sultan Mehmed’e 2’nci Murat babasının adını verir ve Fatih Sultan Mehmed tarihimize Edirneli 2’nci Mehmed olarak geçer.

Taşodalar 600 yıldır tarihi kayıtlarda bu isimle anılmaktadır. Yeni Sarayın Sarayiçi’ne yapılmasından sonra beylerin, paşaların ikametgahı olan Taş Odalar’da 1876 – 1965 yılları arasında Terlikçi Mehmet ve ailesi ikamet etmiştir, 1965 yılında Taş Odalar’ı kamulaştıran Vakıflar Bölge Müdürlüğü, restorasyonun ardından 2006 yılında otel olarak ihaleye çıkarmıştır.

 

Kaynak: http://www.hudutgazetesi.com/haber/46001/tas-odalara-prestij-odulu.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir