Fatih’in Su İçtiği Çeşme

HORHOR çeşmesinin hikayesi

Fatih’de bir zamanların ihtişamlı çeşmelerinden olan “Horhor” çeşmesinde Fatih’in tebdil kıyafet gezerken burayı keşfettiğini biliyor muydunuz? Bu çeşmede bir zamanlar bu semtin ana can damarlarından bir tanesiydi. Evet, Bizans döneminde Kıztaşı’ndan itibaren gelen kaynak sularının toplandığı merkez olan horhor çeşmesinin yerini ilk keşfeden Fatih Sultan Mehmet’tir. Detaylar kısaca şöyle:

Horhor çeşmesi

 

Roma ve Bizans dönemi şehrin önemli bir su savak sistemi üzerinde kurulu semt, Osmanlı dönemi Saraçhane Çarşısı’nın da hemen bitişiğinde uzanmaktaydı. Bozdoğan (Valens) Sukemeri ile ilişkili olan Horhor su savakları, semtin şimdiki ismi ile tanımlanmasında önemli bir etken olmuştur.(1) Bizans döneminde suyun dağıtımı “savak” denilen, suyun naklini sağlayan sistem ile yapılmaktaydı. İşte bugünkü horhor semtinin bulunduğu yerde, bu su savağında toplanan suların merkezi durumundaydı.

FATİH SULTAN MEHMET KEŞFEDİYOR
Rivayetlere göre Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u tebdil kıyafet (Padişah olduğu bilinmeyen) gezdiği günlerden birinde buraya gelir ve bu savaklardan gelen horhor sesini duyunca buraya bir çeşme yapılmasını emreder… İşte ilk çeşme Fatih’in bizzat emriyle burada yapılmıştır. Hatta daha sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın gelerek buradan su içtiği de söylenmektedir. Çeşme bugün Saraçhane Arkeoloji Parkı’ndan Horhor’a inişte Horhor Caddesi ile Kırma Tulumba Sokağın kesiştiği noktada duruyor. Tek cephede iki gözden oluşan bu çeşme hakkında üzerinde sadece bir satırlık  “Tarih-i ta’mir-i çeşme 1293” ibaresinden başka bir kitabe bulunmuyor. Horhor Semti, Osmanlı dönemi vüzera ve paşa konakları ile dikkat çekmektedir.

Kaynak: 1 Ömer Faruk Göncüoğlu : http://asosindex.com/cache/articles/article-1423870908.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir