Fetih sonrası Fatih’in ilk namaz kıldığı mescid

Fethin 567.yılını kutladığımız 29 Mayıs 2020 Cuma günü Topkapı’dan Kale içine doğru yürürken karşımıza bir mescid çıktı. Yıllardır geçerim ama hiç bu kadar dikkatimi çekmemişti. Adeta gel vaktin geldi artık beni de gör diyordu. İyi ki görmüşüm !!! Elhmdlh…Burası meğer Fatih Sultan Mehmet Han’ın 29 Mayıs 1453 günü şehre girdikten sonra şükür secdesi yaptığı yermiş.

İSMİ HARBİ MESCİDİ
Fetih camilerinden biridir. Fatih Sultan Mehmed’in şâtırı (Tören ve alaylarda padişahın yanında yürüyen görevli), Ni’me’l-Ceyş’ten Kıllı Yusuf Ağa tarafından yaptırılmış. Kaynaklarda Fatih’in, İstanbul’un fetih gününde surlardan içeri girince şükür namazını eda ettiği yerde bu mescidin yapıldığı ve daha sonra bir sabah namazını burada eda ettiği yazılıdır. Zamanla harap olan mescit, 1975 yılında Vakıflar İdaresi’nce kare plânlı, ahşap çatılı ve moloz taşlarıyla yeniden inşa edilmiş. Topkapı kale içinde, Bayezid Ağa Camii’nin batı yönündedir.
Kaynak. Merhum Mustafa Cambaz abimiz

1, “Fetih sonrası Fatih’in ilk namaz kıldığı mescid” hakkında görüş bildirdi

  1. 1975 lerde gayretli bir mimar kafaya takmış yeri bulmuş üzerindeki gecekonduları zorla taşımış ve bu mescidin yapılmasını sağlamıştır.
    O mahalleye gidince camii anlattıkları sırada bir kadın yan binadan cama çıkıp oğlum ben çocukken oyun oynardık burada cami falan yoktu selametçilerin işi o zaman yaptırdılar burayı sizi getirip getirip anlatıyorlar burası tarihi filenin değil selametçiler yaptırdı dediği cami:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir