Gökdelenlerin arasında bir mezarlık !

Bir tarafta plazalar, gökdelenler var. Diğer tarafta ise sessiz bir mezarlık. Mezarlık zaten sessiz olur diyeceksiniz haklısınız ama burada Zincirlikuyu Mezarlığında mezar taşları konuşuyor. Gökdelenler de günlük bilmem ne kadar milyon dolarlık işlem dönüyor, diğer tarafta ise hüzün hakim. İşte Zincirlikuyu Mezarlığı ve kısa detaylar:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahibi olduğu mezarlık, İstanbul’un modern biçimde düzenlenmiş ilk asri mezarlığıdır ve bu yüzden uzun yıllar halk arasında “asri mezarlık” olarak anılmıştır. Mezarlığın bulunduğu alan 1930’lu yıllara kadar kırsal durumdaydı ve en yakın yerleşme Mecidiyeköy’deydi. 1935’te şehir dışında yeni bir mezarlık kurulmasına karar verildiğinde en uygun yer olarak hem Şişli’den hem de Beşiktaş’tan ulaşılabilen ve genişleme imkânı bulunan Zincirlikuyu seçildi.

Ancak 1950’lerde çevresinde ortaya çıkmaya başlayan yerleşmeler mezarlık alanının genişlemesini önledi. Çevresindeki yapılaşma sürecine paralel olarak 1960’lı yıllarda bugünkü sınırlarına ulaştı. 1973 yılında Etiler (Nisbetiye Caddesi)-Büyükdere Caddesi bağlantı yolunun inşası nedeniyle mezarlığın bir bölümü istimlak edildi. Uzun yıllar boyunca Beyoğlu yakasındaki tek modern mezarlık olması, hızla dolmasına yol açmıştır. Bugün 380.847 m²’lik mezarlık alanı aile kabirleri için ayrılmış olanlar dışında bütünüyle dolmuş durumdadır.
TÜRKİYE’NİN İLK KREMATARYUMU BURADAYDI
Umumi Hıfzısıhha Kanunu’na dayanılarak Zincirlikuyu Mezarlığı’na inşa edilen Türkiye’nin tek ve ilk krematoryumu, (cesetlerin gömülmeyim yakıldıktan sonra küllerinin muhafaza edilmesi) kullanım için talep gelmediğinden yıktırılmış ve bugün yerinde mezarlığın garajı ve müdürlük binası bulunmaktadır.

HANGİ ÜNLÜLER VAR ?

Mezarlık’a defnedilen tanınmış şahsiyetler arasında Rıza Tevfik Bölükbaşı, Cemil Topuzlu, Yûsuf Ziyâ Paşa, Zuhuri Danışman, İsmail Hami Danişmend, Sait Faik Abasıyanık, Reşit Rahmeti Arat, Falih Rıfkı Atay, Fazıl Ahmet Aykaç, Ali Ekrem Bolayır, Behçet Kemal Çağlar, Faruk Nafiz Çamlıbel, Orhan Seyfi Orhon, Ercümend Ekrem Talu, Ahmet Kudsi Tecer, Mazhar Osman Usman, Mehmed Emin Yurdakul, Hüseyin Sadeddin Arel, Mehmet Suphi Ezgi, Refik Fersan, Selâhattin Pınar, Şerif Muhittin Targan, Osman Şevki Uludağ, Ali Sami Boyar, Halil Dikmen, Cemal Nadir Güler, Münir Hayri Egeli, Ali Vasfi Egeli, Emin Onat, Refet Bele, Ragıp Gümüşpala, Fuat Ağralı, Ali Fethi Okyar, Kâzım Orbay, Şükrü Saraçoğlu, Remzi Oğuz Arık ve Erol Güngör’ün adları sayılabilir.
Kemal Sunal, Sakıp Sabancı, Vehbi Koç …

DETAYLAR İÇİN LÜFTEN TIKLAYINIZ:  https://tr.wikipedia.org/wiki/Zincirlikuyu_Mezarl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%27na_defnedilenler_listesi

 

Kaynak: http://istanbuldakimezarliklar.com/listing/zincirlikuyu-mezarligi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir