İkinci Abdülhamid Han’dan İstanbul’a bir hatıra

İkinci Abdülhamid Han İstanbul’un ihyası için elinden geleni yaptı. Saat kuleleri, okullar, çeşmeler, askeri alanda yenilikler yanında İstanbul’un su ihtiyacı içinde çalışmalar yaptı. Şehrin ana su istasyonu olan Taksim suyu tesislerinin artan su ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalması sonucunda 1902 yılında Sultan II. Abdülhamid tarafından Fransa’dan mühendisler getirdi. Amaç şehri suya kavuşturmaktı. İşte inşa ettirilen Cendere  Hamidiye Pompa istasyonu, şehirdeki memba yani kaynak sularının şehrin çeşitli yerlerine aktarılması işlevini gerçekleştirmesi amacı ile yaptırılmıştır. 31 Ağustos 1902 tarihinde faaliyete geçen ve  İstanbul Şişli ilçesi, Sarıyer’de Ayazağa mahallesinde yer alan Cendere Hamidiye Pompa istasyonu, bulunduğu mevkiden Beşiktaş Yıldız’a kadar olan bölgeye hemen hemen  yüz küsur  çeşmeye günde yaklaşık olarak 1200 M³ hacminde su pompalama kapasitesine sahipti.

EN SAF VE EN KALİTELİ İÇME SUYU
Cendere pompa istasyonu kurulurken gerekli tüm malzemeler suyun içerisinde kullanılan başta kazan olmak üzere çeşitli araç ve gereçlerin en kaliteli ve en teknolojik olanları İsviçre’den satın alındı.  Cendere Su Pompası,  ” En saf ve en kaliteli içme suyu ” sloganı ile yola çıkan Hamidiye Su sisteminin bir parçası olarak hizmet vermiştir. 1960 yılına gelindiğinde ise Cendere pompa istasyonunda elektrikli sistemler kullanılmaya başlandı. Burada hali hazırda bulunan sistemler ve kazanlar İstanbul’da bulunan diğer bir pompa istasyonu olan Terkos Su Pompa istasyonuna taşındı. Burası Sultan Abdülaziz’in Fransa ziyareti sırasında da Paris Baronu ile görüşmesine konu olan Terkos gölünden pompa ile su aktarımı projesinin  sonucu olarak inşa ettirilen ve 1883 yılından 1967 yılına kadar faaliyet gösteren Terkos Su Pompa istasyonudur.
CENDERE POMBA İSTASYONU VEDA EDİYOR
1990 lı yıllar ile birlikte bacası yıkılan ve bu yılların sonuna doğru yaşanacak 99 Gölcük depremi sonrasında ciddi zarar gördü. İstanbul Su Ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından  yapılan testler sonucunda suyunun kirlendiği kanaatine varıldı. Daha sonra emektar istasyonun şehre  sosyal ve kültürel ve  anlamda katkı sağlayabilecek potansiyelde bir merkez haline getirilmesi amacı ile çalışmalara başlanmıştır.
MÜZE OLARAK YENİDEN AÇILDI
2006 yılının Ekim ayında İstanbul Su Medeniyetleri Müzesi adı altında başlatılan projede 2009 yılında sona gelinmiş fakat restorasyonu tamamlanan yapının ancak 2022 yılında açılışı yapılmıştır. Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda sanatın birçok farklı rengini ve boyutunu kapsayacak nitelikte bir sanat galerisi olarak başta İstanbullular olmak üzere pek çok sanatsevere  hitap ediyor.  Belirli  zamanlarda düzenlenen çeşitli sergiler, paneller, konferanslar ve performanslar ile Pazartesi günü hariç haftanın altı günü hafta içi 9:00-18:00, hafta sonu ise 10:00-18:00 saatleri arası ziyaretçilerini bekliyor.
ANIT ÇINAR MUTLAKA GÖRÜLMELİ
Cendere Sanat Galerisi olarak yeni ismine kavuşan yapı, bahçesinde bulunan ve devasa büyüklükte 933 numaralı Batı çınarı gibi “anıt ağaç” olarak tescillendirilen  birçok ağaç ile birlikte İstanbul ile ilgili kütüphanesi ile görülmeye değer bir müze.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir