İlim ve Şevkat Yuvası’nın müzesini gezdik

Fatih İlçesi Darüşşafaka Sokaktan geçerken büyük tarihi binayı görmeden gitmeyiniz. Korkmayın içine girin ve güler yüzlü güvenlik görevlisinden rica ederseniz daha doğrusu o size teklif ediyor, tarihi bina önünde fotoğraf da çektirebiliyorsunuz. 155 yıllık ecdat yadigârı bu binada kimler yetişti kimler. Ne âlimler, ne sanatçılar, siyasetçiler. İşte bu okulun müzesi de olduğunu öğrendik ve onu görmeye gittik.

MÜZEDE NELER VAR NELER…
Müzede, Darüşşafaka’nın bir buçuk asırlık tarihi boyunca kullanılmış ve günümüze kadar ulaşmış çeşitli ders araç ve gereçleri, öğrenci üniformaları, ders notları, kitaplar, Darüşşafaka faaliyet raporları,öğrenci resimleri, kartpostallar, fotoğraflar gibi pek çok eser sergileniyor. Müzenin arşiv bölümüne yaklaşık 1.400 obje kayıtlı bulunuyor. Bunlar arasında 1880’de gerçekleşen Darüşşafaka’nın Posta ve Telgraf İdaresi Meslek Okulu’na dönüştürülmesiyle verilmeye başlanan teknik derslerde kullanılan telgraf ve telefon makineleri, 100 yıllık bir geçmişe sahip Doğa Tarihi Koleksiyonu da  yer alıyor.
ZENGİN KİTAP KOLEKSİYONU VAR
Müzede Türkçe, Osmanlıca, Farsça, Fransızca, Almanca gibi pek çok dilden 11 bin kitap bulunuyor. Ayrıca Müzenin koleksiyonunda Darüşşafaka’nın eğitim tarihi boyunca kullanışmış eğitim materyalleri, telgrafçılık eğitimi döneminden kalmış materyaller, askerlik derslerinde kullanılan silahlar, çeşitli laboratuvar malzemeleri de yer alıyor.

2015 yılında “Özel Müze” statüsü Darüşşafaka Müzesi’ni muze@darussafaka.org  adresinden randevu alarak ziyaret edebilirsiniz. Yenikapı –Hacı osman Metrosu ile çok kolaylıkla gidebilirsiniz. Darüşşafaka durağında inerek yürüme mesafesinde ulaşabilirsiniz.
DARÜŞŞAFAKA FATİH BİNASI İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN: https://istanbulunsirlari.net/ilim-ve-sevkat-yuvasi-155-yildir-ayakta/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir