İstanbul Balat Oyuncak Müzesi

BİR SEVDADIR İSTANBUL
Yıllardır özlem duyuyordum, gittiğim ülkelerin hemen hemen her semtinde bir müze bulunurken İstanbul’dan iye özel müzelerin sayısı az diye. Ama bugün Balat-Oyuncak müzesini ziyaret ettim ve Bekir Bey’le tanıştım. On yedi binden fazla oyuncak sizleri bekliyor. Ama en önemlisi güler yüz de var burada. Para kazanmak için değil bir kültürü yaşatmak için kurulmuş. İnşallah sayıları daha da artar.
Teşekkürler tüm ekibe
HOBİDEN MÜZEYE GİDEN YOL…
Müzenin kurulmasında emeği geçen Bekir İnçoğlu ile müze ile ilgili kısa bilgi aldık. İşte detaylar:
“Babam ile beraber oyuncak müzesinin kurucusuyuz. Nereden aklımıza geldi böyle bir müze kurmak diye soracak olursanız, bu biraz bizim evde kendi hobimizdi. Koleksiyonumuz vardı. Tabi böyle bir alana kavuşunca ortaya oyuncak müzesi çıktı. Baba vakti zamanında eskiden biliyorsunuz sizlerde yaşamışsınızdır bilyeli arabalar yaparmış. Tabi o günlerde alım gücü çok yokmuş. Böyle bir yokluk olduğu zamanda ve sonrasında eli güçlenince babam  koleksiyoner olmuş. Tabi oradaki koleksiyonu büyüterek böyle güzel bir  alana sahip olduktan sonra buraya özel  yurtdışından -yurtiçinden açık artırma ile aldığımız yeni oyuncaklar, özel olarak buraya yaptırdığımız şeyler ile birlikte böyle güzel müzeye kavuştuk. Bizimkisi hobi ve merak yoksa müze alalım para kazanalım diye değil.

33 yıllık bir emek var burada. 3 yıl hazırlık süreci sürdü ve Biz içerisinde çalıştık buranın . Son 7 aydır ziyaretlere açık . Yapının mülkiyeti kilise vakfına ait ve içerisinde 17 bin parça oyuncak mevcut. Atölyelerimiz var aynı zamanda. Atölyede eğitmen arkadaşlarımız yardımcı oluyor gelen çocuklara. Çocuklar burada maket birleştiriyor, el becerilerini geliştiriyor, müzeden esinlendikleri bilgi ile beraber burada kendi oyuncaklarını yapabiliyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir