İstanbul Fethinde ön safta olan asker!

İstanbul’un fethine binlerce askerimiz katıldı, hepsinin isimlerini bilmiyoruz ama hepsine ayrı ayrı dua ediyor, teşekkür ediyoruz. Ama bazıları var ki hem halkın dilinde hem de gönlünde yer etmiş, işte bunlardan biri de Şirmerd Çavuş. Fatih Sultan Mehmet’in yakınındaki askerlerden biri üstelik “Şirmerd”  lakabını da ona takan bizzat Fatih’in kendisi.  Kendi camisi, vakfı olmasına rağmen 1956 yılında Vatan Caddesi açılırken camisi yıkılıyor ve kızı ve kendisinin mezarı buraya defnediliyor. İşte onunla ilgili hikayemiz:

CAMİSI YIKILDI TÜRBESİ TAŞINDI
Aksaray’da Vatan ve Millet caddelerinin kavşağındaki Murad Paşa Camii’nin bahçesine taşınan türbesinde kızı Kamerşah hatun ile birlikte yatan Şirmerd Çavuş Fatih Sultan Mehmet Han’ın sürekli yanında bulunan askerlerinden biridir. Şirmerd Çavuş’un asıl adı Abdullah olup Fatih tarafından cesur ve bahadırlığından ötürü kendisine bu isim verilmiştir. Lugatta Farsça Şîr ve Merd kelimelerinin birleşmesiyle oluşan Şîrmerd; Cesur, gözü kara, Kahraman ve yiğit anlamlarına gelir.
Şirmed Çavuş (Abdullah) Fatih Sultan Mehmed (1451 – 1481)-Sultan II. Bayezid (1481 – 1512) ve Yavuz Sultan Selim (1512 – 1520)  dönemlerinde yaşamış ve Osmanlı devletinde birçok görevler almıştır. 1514 Yılında Kendi adını taşıyan Şirmerd Çavuş Mahallesinde (Mahallenin günümüzdeki adı Haseki Sultan mahallesidir) Yine kendi adını taşıyan Şirmerd Çavuş Camii‘ni bina etmiştir. Şirmerd Çavuş ve Kızı Kamerşah Hatun vefatlarından sonra kendi camilerinin haziresine defnedilmişlerdir

İstanbul’un Kaybolan Kültür Varlıkları kitabındaki bilgilere göre, 1956 yılında Millet Caddesi yol genişletme çalışmalarında Camii ve Türbe yıkılmış, Camii günümüze ulaşmamış fakat Şirmerd Çavuş ve kızı Kamerşah Hatun’un içinde bulunduğu Türbe yaklaşık 100 metre aşağıda bulunan Aksaraydaki Murad Paşa Camii’nin avlu giriş kapısının içine taşınmıştır.

Şirmerd Çavuş Türbesi, Osmanlı mimarlığında 14. yy’dan beri varlıklarına tanık olunan, eski İran mimarisinin tasarımlarını andırmaktadır. Türbe “baldaken” olarak tanımlanan açık türbelerdendir. Türbe 4×4 m boyutlarında, kare bir tabanın üzerine Kubbeli bir şekilde oturtulmuştur. Türbenin içinde, biri Şirmerd Çavuş’a diğeri ise kızı Kamerşah Hatuna’a ait iki adet mermer mezar bulunmaktadır

 

https://islamansiklopedisi.org.tr/murad-pasa-kulliyesi

https://www.mezartaslari.com/tasinan-sirmerd-cavus-turbesi-ve-yok-olan-sirmerd-cavus-camii/

1, “İstanbul Fethinde ön safta olan asker!” hakkında görüş bildirdi

  1. Çok özür dileyerek, kendi kısa ve cahil görüşüm doğrultusunda… Farsça şir arslan demek, merd cesur yürekli doğru.. İkisi birleşince sizin dediğiniz anlam olabilir, veya arslan parçası… Geçmişin anlama yetisi ile günümüz farklı olabilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir