İstanbul’da “Hira Mağarasında” namaz kıldınız mı?

Evet, İstanbul’da Resullah s.a.v Efendimizin tefekkür etmek için gittiği ve ilk vahiyle muhatap olduğu o mağaranın ismi Hira Mağarasıdır. Efendimiz orada günlerce kalıyor ve tefekkür ediyordu. İstanbul’da Büyükçekmece de yer alan Mimar Emre Arolat tarafından yapılan Sancaklar Yeraltı Camii alışılmışın dışında görüntüsüyle adeta “Hıra Mağarasını” andırıyor. Bu caminin en büyük özelliği sadeliğidir. Diğer camilerde göremeyeceğiniz birçok özelliği var. İşte bu özelliğinden dolayı da birçok ödül almış. İşte detaylar:

YERİN ALTINDA CAMİ VAR
Sancaklar Camii’ni diğer camilerden ayıran en büyük özelliği, eğimli arazisi nedeniyle yerin altındaymış hissi vermesi. Dikdörtgen minaresi, özel led ışıklar ve mihrap duvarından sızan gün ışığından faydalanılarak aydınlatılması, kademeli saflarının olması, inşasında kayrak ve bazalt taşlarının kullanılması, kimyasal boya kullanılmaması Sancaklar Camii’nin diğer özellikleri arasında yer alıyor.

DIŞARDAN BAKILINCA CAMİYİ GÖREMEZSİNİZ
Dışarıdan bakıldığında camiye benzemeyen Sancaklar Yeraltı caminin yerin altında olup eski yapıları andırıyor. Yapının en önemli tasarım özelliklerinden bir tanesi de içinde bulunduğu eğimli kırsal arazi ile kurduğu ilişkidir. Camiinin eğimle birlikte kaybolması ve dışarıdan bakıldığında camiinin minaresi dışında herhangi bir kısmının gözükmemesi amaçlanmıştır. Kademeli olarak, arazinin eğimi ile birlikte aşağı inen basamaklar aynı zamanda camiinin giriş rotasını da çizmektedir.

SADELİĞİ İLE RUHA HİTAP EDİYOR
Sancaklar Yeraltı Camii’nin sadeliği ile dikkatleri üzerine topluyor. 7 bin 400 m2lik alanda yer alan caminin kapalı alanı bin 200 m2 olup 650 kişinin ibadet edebiliyor.  Hira mağarasından esinlenerek yapıldığı için sadeliğin olması gerektiği düşüncesiyle aydınlatma konulmadı. Gün ışığının içeri girmesiyle aydınlanan cami de minareye çıkmak için hem merdiven hem de asansör bulunuyor.  Sancaklar Camii, zengin kütüphanesiyle sadece ibadet edilen değil, aynı zamanda halkın okuyarak öğrenebileceği ve fikir paylaşımında bulunabileceği sosyal bir mekan.

DÜNYACA BİLİNEN BİRÇOK MİMARİ ÖDÜLÜN SAHİBİ
Sancaklar Camii farklı tasarımı ile çok sayıda ödüle layık görüldü. Cami, 2011’de Barselona’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde Geleceğin Projesi ödülünü, 2013’te Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde dini yapılar kategorisinde dünya birincilik ödülünü, 2014’te Mimarlar Odası Yapı Ödülü’nü aldı.2015 yılında Londra Tasarım Müzesi tarafından Yılın Tasarımı Seçkisi’nde finalist yapılar arasında sergilenen tasarım, 2015 yılında Mies Van Der Rohe Avrupa Ödülleri arasında en iyi 40 yapıdan biri seçildi.

Dünya Mimarlık Birliği WAC tarafından “Yılın En İyi Dini Yapısı Ödülü”nün sahibi olan Sancaklar Camii, en son Royal Institute of British Architects’den (RIBA) Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü aldı ve en iyi 20 yapıdan biri oldu.

 


Sancaklar Yeraltı Camii Büyükçekmece’de Nerede?
Büyükçekmece Toskana Vadisi’nde yer alan Sancaklar Yeraltı Camii’ye ulaşmak için özel araçlarınızı kullanmanız gerekiyor. TEM otoyolundan Edirne yönünden gidip, Hadımköy çıkışından çıkarak Fatih Üniversitesi yönünden buraya gidebilirsiniz.

 

Adres: Karaaç Mh. Sırtköy Mevkii, Sancaklar Camii, Büyükçekmece/İstanbul

 

 

 

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/odule-doymayan-modern-yeralti-camisi-sancaklar-camii-366762.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir