İstanbul’da Ramazan ayı deyince akla “Fatih” gelir

 Röportaj: Fahri Sarrafoğlu

 Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile İstanbul’da Ramazan üzerine konuştuk. Erkam Radyo’da İstanbul’un Sırlarına konuk olan Demir ile yaptığımız söyleşimizin detayları şöyle:

Sayın Başkanım İstanbul’da Ramazan ayı yaşamak sizce nasıl bir duygudur?

Ramazan deyince akla Fatih semtinin gelir. Ramazan’ı yaşamak deyince tabi İstanbul’da Fatih’te Ramazan’ı yaşamak apayrı bir duygu durumudur.  Nedenine gelince de tüm selatin camiler Fatih’te bulunuyorlar. Ecdat onların her birini İstanbul’un yedi tepesine birer yüzük taşı gibi kondurmuş. Fatih, Sultanahmet, Beyazıt camileri, bunların dışında Hırka-i Şerif’imiz var bizim, kutsal emanetler var Topkapı Sarayı’nda, Oruç Baba var Ramazan’ın ilk günü İstanbul’un hemen hemen her tarafından gelirler. Biz Ramazan münasebetiyle Fatih’e gelenlere hayal ettikleri duyguları yaşamaları için neler gerekiyorsa onu yapıyoruz. Özellikle Sultanahmet Meydanı bu yönden çok önemlidir.

FATİH İSTANBUL’UN VİTRİNİDİR

Fatih semti İstanbul’un vitrini diyebilir miyiz?

Dünyanın her tarafından gelen yabancı turistler de dâhil yaklaşık yirmi bin insanla iftarımızı açıyoruz. Onun dışında geleneksel hale gelmiş sokak iftarlarımızı yapıyoruz. Turistler de son derece uyum içerisinde huzur içerisinde sofralarda boş buldukları yerlere oturuyorlar. Çok iyi gözlemliyorlar, tabi onlar bu işin kültürel boyutuyla ilgileniyorlar. Bizim medeniyetimizin kültürler boyası olarak düşünüyorlar son derece memnun ayrılıyorlar, çünkü onlar için de önemli.

İftar sofralarımız konusunda turistlerin bakışı nasıldır?

Düşünün Avrupa’dan gelmiş, Japonya’dan gelmiş, Amerika’dan gelmiş Sultanahmet’te böylesine muhteşem bir sofra ama mesela ezanla birlikte çıt çıkmıyor herkes son derece huşu içerisinde, sakinlik, karmaşa yok o kadar insanın gidip geldiği yerde genel anlamda baktığınızda muazzam bir tablo var. Turistlerin bundan etkilenmemeleri mümkün değil. Hem kendi aralarında konuşuyorlar, hem gittikleri zaman anlatıyorlar,  hem de mail ve diğer yollarla bize geri bildirim yapıyorlar. Bu açıdan yaptıklarımız sadece Fatih, İstanbul, Türkiye ile sınırlı değil. Ülkemizin tanıtımı açısından son derece önemliidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir