İstanbul’un 92.müzesi açıldı !

Artık tarihi öğrenmek daha kolay

Binlerce yıllık geçmişi öğrenmek için sadece bir 40 dakikanızı ayırır mısınız? İnsanlığın medeniyet oluştururken neler yaptığını, ürettiğini ve sanatını bir çırpıda görebileceğiniz harika bir müze var artık İstanbul’da.  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü bünyesinde kurulan ve alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan müzede, Paleolitik Çağ´dan Antik Çağ´a Anadolu´nun bilinen kültürleri tanıtılıyor. Etnografik eserlerin sergilendiği müze, uygarlık tarihinin gelişim sürecine ışık tutuyor.

GEÇMİŞ ÇAĞLAR FİLM ŞERİDİ GİBİ MÜZEDE SERGİLENİYOR
Eserler arasında, insanlık tarihinin en eski taş aletleri, çömlekler, takılar, figürinler, Luristan Bronzları olarak bilinen maden baltalar ve çini koleksiyonu da yer alıyor. Ücretsiz hizmet verecek müzede, başta üniversite öğrencileri olmak üzere her yaş grubundan kişiler, arkeoloji eğitimlerinin verileceği atölyelerden de yararlanabilecek.

İSTANBUL’UN 92.MÜZESİ
İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, açılış töreninde, İstanbul´da 92 müze bulunduğunu, bunlardan 8´inin üniversitelerine ait olduğunu belirterek, “Bugün açtığımız müze sadece İstanbul Üniversitesi´nin bir birimi değil, hem Türkiye´nin hem de insanlık tarihine yeni ve derin şeyler söyleyen, yüz binlerce yıl bizi geriye götüren malzemeyi barındırmaktadır.” dedi.  İl Kültür ve Turizm Müdür Coşkun Yılmaz da müzenin bir hafızayı, birikimi ve geçmişi barındırdığını belirterek, vatandaşları İstanbul´un 92´nci müzesini gezmeye davet etti.  Göbeklitepe Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan ise müzenin dünyadaki tüm arkeoloji meraklıları için iyi bir koleksiyon olduğuna vurgu yaptı.

MÜZENİN SPONSORU İŞ İNSANI
RIDVAN ÇELİKER
Müzenin oluşumuna bağışıyla katkı sunan iş insanı Rıdvan Çeliker ise “Ülkemize değer katmanın onurunu taşıyoruz. Birçok sosyal sorumluluk projesinde oldum, ilgilendim, yaptım. Ben tüm varlığımı buna harcamak için hayal kurdum, gerçekleştiriyorum da.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir