İSTANBUL’UN FETHİNE GELİRKEN “ADAPAZARIN’DA ŞEHİT OLAN SEYYİD

Adapazarı’nda da bir nimelçeyş yani “müjdelenmiş asker” olduğunu bilmiyordum. Dün Sakarya’ya sevgili dayımı ziyaret için gittiğimde yolumun üzerinde görünce hemen durdum, selam verdim ve kısa bir araştırmadan sonra oldukça şaşırdım. Zira [Karaman – Adapazarı] Yenikent Devlet Hastanesi Karşısı, Kent Ormanı arkasında olan bu türbedeki zat-ı muhterem, meğerse İstanbul’un fethine gelirken burada şehit düşüyor. Yani o da Resulullah S.A.V müjdesine nail olan askerlerden. İstanbul’un fethi için emeği geçmiş tüm askerlerin, şehitlerin ruhu şad olsun. Sadece İstanbul’da değil Anadolu’nun değişik illerinde de fetih için gelirken şehit olan askerlerimiz var. İşte onlardan biri de “Horasan Erenleri” ve “Alp Erenleri” arasında olan Karaman Baba .Asıl adı “Can Baba”dır. Kara lakabı ise, üstündeki kara elbise ve başındaki kara külahtan ötürü Hacı Bektaş Veli tarafından kendisine verilmiştir. Yörede Karaman Baba, Peygamber soyundan gelmesinden de dolayı “Seyyid Karaman Baba” olarak da anılmaktadır.

Daha geniş detaylı bilgiler için lütfen tıklayınız:

ASIL ADI CAN BABA
Karaman Baba, Anadolu’ya gelen, etraflarındaki inanlarla birlikte büyük kahramanlıklar ve kerametler gösteren “Horasan Erenleri” ve “Alp Erenleri” arasındadır. Asıl adı “Can Baba”dır. Kara lakabı ise, üstündeki kara elbise ve başındaki kara külahtan ötürü Hacı Bektaş Veli tarafından kendisine verilmiştir. Söylencelere göre, Can Baba, Hünkâr Hacı Bektaş Veli’yi ziyarete giderken, karalar giyinir, huzura öyle çıkar. Bir süre de orada kalır. İlk olarak Hacı Bektaş Veli tarafından Doğu Anadolu yöresinde görevlendirilir.

GÖSTERDİĞİ KERAMETLERİ
Karaman (Can) Baba, Tatarları, gösterdiği kerametlerle; fokur fokur kaynayan bir kazanın içine girmesi, keskin bir tas zehiri içmesi, yanan bir fırına girip yanmaması gibi her seferinde sapa sağlam kalması vb. olağanüstü olaylarla çevre insanları kendisine bağlar yola getirir, Müslümanlaştırır. Aslı ipek bir bez üzerine yazılmış olup, daha sonra aynı ölçüde büyük kâğıtlara fotokopi edilen beratta yer alan bilgilere göre; Karaman Baba, XIII. yüzyılda önce Horasan’dan kalkıp Diyar-ı Rum’a (Anadolu’ya) Erzincan’a gelir. Bir süre Erzincan’da kalan Karaman Baba, önce Anadolu’nun Türk toprakları olmasında ve Müslümanlaşmasında önemli görevler üstlenip, kerametler gösterir. Doğu’da Hacı Bektaş-ı Veli tarafından kendisine verilen görevleri tamamladıktan sonra ve Batı Anadolu’da görevlendirilir. İstanbul’un Fethi için Batı Anadolu’ya gelen Karaman Baba bugünkü Sakarya topraklarında yer alan tekfurlarla savaşırken şehit olur. Bu hadiseden sonra yerli-yerleşik Türkmenler o mevkiiyi Karaman Baba Tepesi ve Ormanı olarak adlandırmışlardır.

Halk arasındaki söylencelere göre 10 metreyi aşan mezarına ayağının sığmadığı söylenmektedir.

1, “İSTANBUL’UN FETHİNE GELİRKEN “ADAPAZARIN’DA ŞEHİT OLAN SEYYİD” hakkında görüş bildirdi

  1. yukarıda yazılan kerametler, karadonlu can baba’ya aittir…
    bu zat ise seyyidlerden can baba, karababa(kahraman baba) yine amin olmak için araştırıyorum,teşşekürler böylesine bir website yaptığınız için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir