Koca çan nasıl çalındı ve nerede?

İstanbul’un sokaklarını adım adım gezerken Kasımpaşa- Dolapdere de bir kilise gördük. Kasımpaşa’da bulunan bu kilise aslında ahşaptan yapılmış eski bir kilisenin üstüne yapılmıştır. Panayia Evangelistria Kilisesi, Tanzimat Fermanı’nın verdiği izinle 1877’de eski kilise özenle yıkılmış ve yerine Panayia Evangelistria kilisesi yapılmıştır. 1893’te inşası biten bu güzel sesli kilise 112 yıl boyunca semtteki Ortodokslara düğün, cenaze ve ibadet saatlerini haber veriyordu. Ama 2005’te o muazzam sesli çan çalınır ve hırsızlardan şimdiye kadar haber alınamaz…Neyse durun bakalım o çan bir gün çıkar belki ortaya. Biz kilisenin kısa tarihine bakalım.

16 YILDA YAPILAN KİLİSE
Kilise, kaynakların verdiği bilgiye göre Osmanlı döneminde Tanzimat ve Islahat Fermanları ile sağlanan yeni kilise inşa edebilme hakkı doğrultusunda, Tanzimat Dönemi sonrasında inşa edilmiştir. Kilisenin batısında nartekste, güney duvarda, Yunanca kitabe yer alır. Kilise, kitabesine göre 1893 yılında inşa edilmiştir. Kilisenin, ahşap bir yapının yerinde yeniden yapıldığı, inşaatın on altı yılda tamamlandığı ifade edilmektedir.

İSMİ NEREDEN GELİYOR?
Kilisenin ithaf edildiği Panayia, İsa’nın annesi Meryem’in, Doğu Kiliselerinde kullanılan adıdır. Kilisede yer alan tasvirlerde, Meryem elinde bir kitap ve saflığını simgeleyen beyaz zambaklar ile odasında, ona müjde getiren melek ile beraberdir. Üstte “Kutsal Ruh’ u simgeleyen beyaz bir güvercin bulunur. Kilise, Meryem’in Müjdelenişi (Panagia Evangelistria)’ne ithaf edilmiştir; günü 25 Mart’tır.

2 çan kulesi ve 1 saat kulesi.
Haç planlı Rus mimari tarzı ile yapılan kilisenin iki çan kulesi vardır. Ortodoks aleminin çok önem verdiği kilisenin çanları Rus ve Türk yapımıdır. Dünyanın en güzel seslerini çıkartan çanlara sahip olan Rusya’ya sipariş verilmiştir birinci çan için diğeri ise yine usta ellerden geçmiş bu sefer Türkiye’de üretilmiştir. İki çan kulesinin ortasında birde saat kulesi vardır. Bunun yanı sıra ön cephe Malta taşlarıyla süslenir. Çanlardan biri çalınır…

Kilisenin içinde Evangelistria (İsa’nın doğumunun müjdelenmesi) konulu gümüş ikona kilisenin kıymetli litürjik eşyalarındandır. Naosa avludan giriş yan yana üç demir kapıdan sağlanır. Bu kapıların üzerinde mermerden yuvarlak kemerlerin içinde aziz figürleri yer almaktadır. Binanın batı cephesinde Panayia Thetokos’a atanmış bir Ayazma mevcuttur.

Kaynak: https://www.haberturk.com/dunyanin-en-guzel-sesli-kilisesi-1903779

http://dunyarehberi.blogspot.com/2011/07/panayia-evangelistria-kilisesi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir