Müjdelenmiş asker olmak için müftülüğü bıraktı

Amasya müftüsü iken Fatih Sultan Mehmet’in ordusunda yer almak için Amasya’dan kalkıp fethe katıldı. Nedeni ise, Hz. Peygamber s.a.v müjdesine nail olmak ve nimel-çeyş yani müjdelenmiş asker olmak için. Fatih devri bilginlerinden, Paşmakçı Zade Tokatlı Hüsameddin Efendi, (Unkapanında İbni meddas camiinin karşısında ve mektebi altında.)

Allah dostunun en büyük imzası İstanbul’un fethine gelmiş olması ve işin reklamında olmayıp ilme derinlik anlamında kendini vermesidir.

Hüsameddin Tokadi Hakkında:
Asıl adı Hüsameddin Hüseyin b. Abdurraman et-Tokadi’dir. Fatih döneminin ileri gelen âlimlerindendir. 860/1456 tarihinde vefat etmiştir.  “Ta’likat ala Haşiye-i Tecrid li Seyyid Şerif’ ve “Haşiye ala Şerhi’l-Akaid” adlı eserleri vardır. Unkapanı, Cibali Mahhallesi, Salihpaşa Caddesi üzerinde, 19 numarada bulunmaktadır. Banisi İbni Meddas olarak tanınan Tokatlı Paşmakçızâde Hüsameddin Hüseyin Efendi olup H.860/M.1455–56 tarihinde vefat etmiştir. Minberini Mehmed Odabaşı’nın koydurduğu bu mescit, Fatih Sultan Mehmed devri (1451–1481) eserlerinden olup H.1246/M.1830 tarihinde yenilenmiştir. Hüsameddin Efendi H.846/M.1442 yılında Amasya Müftüsü olmuş ve burada Hüsamiye Medresesi’ni yaptırmıştır.

1, “Müjdelenmiş asker olmak için müftülüğü bıraktı” hakkında görüş bildirdi

 1. Hocam Amasya müftülüğü ne zaman yapmış
  Hüsamiye medresesini bu zat mı kurmuş
  istanbul fethine katıldığı nerde yazıyor
  Hakkında daha fazla malumat var mı
  tezime yazmak istiyorum ama bu bilgilere ulaşamıyorum yardımcı olurmusunuz
  ademmoral@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir