O’ hem gönüllere hem de İstanbul’a iz bıraktı…

952-2008, Türk Minyatür sanatçısı ve Mimar. 1952 yılında Bandırma’da dünyaya gelen Çolpan Ord.Prof.Dr. Süheyl Ünver’in Nakışhanesinde minyatür sanatıyla tanışmış, Kanuni döneminde yaşamış Matrakçı Nasuh’un üslubunu benimsemiştir.
35 yıl minyatür çalışan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında değişik koleksiyonlarda yaklaşık 300 eseri bulunmaktadır. Çolpan’ın koleksiyonundaki çalışmalarının büyük bir bölümünü İstanbul’un çeşitli bölgelerinin tasvirleri oluşturmakadır. Çolpan Türkiye haritaları başta olmak üzere anadoludaki bazı bölgeleri ve illeri de özel olarak çalışmıştır.
35 yıl minyatür çalışan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında değişik koleksiyonlarda yaklaşık 300 eseri bulunmaktadır.

Eserlerinin bazıları Fransa Devlet başkanı Jacques Chirac, Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, Santa Barbara Müzesi, Wall Street Journale , Genelkurmay Başkanlığında , T.C. Dış İşleri Bakanlığı ayrıca yeni açılan İstanbul Metrosu istasyonları, Hava Kuvvetleri 2. Ana Jet Üssü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü, Dubai Yunanistan ve Tayland’da büyük boyutta çini üzerine yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Sanatçı 31 Mayıs 2008 Cumartesi sabahı hayata gözlerini yumdu.

Kaynak ve detaylı bilgi için : http://nusretcolpan.com/hayati/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir