Öğrencileri Çanakkale’de şehit olduğu için “mezun veremeyen liseler”

İSTANBUL’DA BU LİSELER O YIL MEZUN VEREMEDİ, ÇÜNKÜ……

“Tüm öğrencileri Çanakkale’ye gittiği için bu okullar mezun veremedi”

Hazırlayan: Fahri Sarrafoğlu

Galatasaray’dan 5 mezun
1912’de 60 mezun veren Galatasaray Lisesi, 1915 yılında 18, 1916’da 4 ve 1917’de 5 öğrencisini mezun edebildi. Çanakkale’ye gönüllü olarak gitmek üzere başvuran İstanbul Lisesi öğrencileri, 13 Mayıs 1915’te Arıburnu’na sevk edilen ikinci tümene katıldılar.

Lise öğrencilerinin kolunda sarı kurdele bağlıydı. 19 Mayıs Taarruzu’nda, “hedef olmamaları” için bu kurdeleleri çıkarmaları emredilmişti onlara… Ama sadece İstanbul Lisesi bu taarruzda 50 öğrencisini kaybetti.

 

 

 

 

 

 

Yoklama: Şehit
Bu haber duyulunca okuldaki öğrenciler, okulun kapılarını ve pervazlarını siyaha boyadılar ve Çanakkale Zaferi’nden sonra okulda yapılan yoklamada şehitlerin ismi okunduğunda “Şehit… Cennet-i Âlâ’da!” diye bağırdılar. Vefa Lisesi ve Çapa Erkek Öğretmen Okulu da bu yıllarda Çanakkale Savaşı’na katılan ve şehit düşen öğrencileri nedeniyle mezun verememişti. 1916-1917 öğretim yılında Balıkesir Lisesi, Çanakkale Savaşları’nda 94 şehit verdi.

Balıkesir Erkek Muallim Mektebi’nden de büyük miktarda öğrenci harbe dâhil oldu ve bu okul, 1914-1918 yılları arasında yalnızca 2 mezun verebildi. Balıkesir’de yayınlanan Karesi Gazetesi’nin o günlerde verdiği bir habere göre, babaları Balkan Savaşı’nda şehit düşen ve Edirne Lisesi’nden Balıkesir Lisesi’ne yatılı olarak nakledilen 25 izci öğrencinin tamamı gönüllü olarak Çanakkale’ye gitmiş ve orada şehit olmuştu.

 

1, “Öğrencileri Çanakkale’de şehit olduğu için “mezun veremeyen liseler”” hakkında görüş bildirdi

  1. Allah rahmet eylesin mekânlari cennet olsun inşaAllah.
    Şahadeti cümlemize nasip etsin Âmin ecmain

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir