Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı

1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak  Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.

Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık  mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.

Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.

Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI  adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.

Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir.  Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.

Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir. 

ESERLERİ:
Türkiye ve Dünya’da Altın, 2000’e Doğru Türkiye, Politikasız Ekonomi, Medine Pazarı, Cuma Konukları, Ekonomi Meclisi.

KATILDIĞI KURSLAR ve EĞİTİMLER
D.K.D. – Nüvit Osmay                        : Toplum Önünde Söz Söyleme Sanatı
Medya Derneği ve ICFJ                      : Uluslararası Medya Etiği
Psikologlar ve Psikiyatrisler Derneği     :

Temel Psikoloji (Sertifikalı)

Genel Psikoloji  (Sertifikalı)

Kişilik Psikolojisi (Sertifikalı)

Aile Psikolojisi (Sertifikalı)

Stres ve stres ile başa çıkma yolları (Sertifikalı)

HAKKINDA YAZILAN MAKALE VE YAZILAR

* Fahri Sarrafoğlu, radyo ve gazete kökenli bir tarih araştırmacısıdır. Yayınladığı videolarda daha çok şehir tarihçiliğine yer vermektedir. İstanbul’un Sırları başlıklı radyo programının aynı zamanda görüntülü versiyonu sosyal medyada yayınlamakta, İstanbul’daki özellikle pek de bilinmeyen tarihî mekânları tanıtıp bilgi vermektedir. Son sırada yer alan Mustafa Armağan kapatılan Samanyolu TV’de yayımladığı programlarla tanınmış bir tarih araştırmacısıdır. Halen Yeni Şafak gazetesinde tarih üzerine yazılar yazan Armağan, Atatürk’e hakaretten hapis cezası almış ve sert üslubuyla dikkat çekmiştir.
* Fahri Sarrafoğlu bu sınıflandırmanın dışındadır. Fahri Sarrafoğlu’nun kanalında daha çok Osmanlı eserleri ele alınmakta, siyasi tarih konularına yer verilmemektedir. Ancak değindiği konular ve anlatı tarzı özellikle şehir tarihçiliğinde bilinmeyen eserlerin gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir rol oynayarak akademik bir yöne sahiptir.

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/565881