Padişah Sultan 2.Abdülhamit’in vefa örneği

Bir İngiliz denizciyi vefatından sonra cenazesini İstanbul’a getirtti.

 Hazırlayan: Fahri Sarrafoğlu 

İngiliz donanmasından, Osmanlı’nın hizmetine geçen bir denizci Charles Hobart. Brezilya sahillerinde köle tacirlerinin peşine düşmüş, Amerikan iç savaşında gizlice ambargo kırıcılık yapmış birisiydi. Gözü pek başladığı işin peşini bırakmayan biriydi…

HEP MAZLUMUN YANINDA YER ALDI

Hobart, başarılı bir deniz subayı olarak dikkat çektiği için bir süre Kraliçe’nin yatında görevlendiriliyor, sonra Baltık donanmasında. Görevli olduğu gemiyle Kırım Savaşı’na katılıyor. O dönem İngiliz donanmasında albay rütbesine yükselen, yani bir gemiyi komuta edecek seviyeye gelenler göreve atanmadan önce dört yıl beklemeye alınıyor. Ama Hobart bekleyecek biri değildi. Bu süreyi Amarikan iç savaşında değerlendiriyor. Nasıl mı? Mazlumun yanında yer alarak. Güneyliler, gelişmiş Kuzey donanmasının ablukası altında ne pamuklarını satabiliyor ne de sanayi malları ve cephane alabiliyordu. Tek çare, Kuzeyli gemileri atlatıp Güney limanlarına yanaşan abluka kırıcılardı,  Hobart, hızlı gemisi, cesareti ve denizcilik bilgisiyle bu işte öyle başarılı olur ki şöhreti Avrupa kıyılarına kadar ulaşır.

VE OSMANLIYA HİZMETİ

Hobart’ın büyük abisi o sıralar Osmanlı Bankası’nın müdürlüğünü yapmaktadır. Onun aracılığıyla dönemin Hariciye Nazırı Fuad Paşa’yla tanışır. Fuad Paşa’nın en büyük derdi, Girit’teki isyancılara karşı etkili bir abluka uygulayamamaktır. Tabii Hobart, ablukalar konusundaki deneyimini ortaya koyunca 1868’de komodor rütbesiyle Osmanlı Donanması’na katılır. İngiliz donanmasındaki rütbesi de devam edecektir. Ama Türkler için canı gönülden çalışması ve mesela Yunanlılar’a karşı önemli başarılar elde etmesi sürekli diplomatik krizlere neden olur. Hobart ‘geri dön’ çağrılarına da uymayınca bir dönem İngiliz donanma listesinden çıkartılır. Tam on altı yıl Osmanlı donanması için çalışır. Osmanlı Sultanı adına diplomatik görevler bile üstlenir. Osmanlıların hizmetine girip (1867), bahriye livası rütbesiyle donanma komutanlığına atandı. Girit ayaklanmasını (1867-1869) bastırmakla görevlendirilip, Paşa unvanı verildi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda, Rus limanlarına ve Tuna ağzına abluka uygulayarak Rus donanmasını etkisiz kıldı. Suhum’un boşaltılmasında binlerce müslümanın Batum, Sinop ve Trabzon’a taşınmalarını sağlayıp, müşirliğe yükseltildi (1881).

PADİŞAH  SULTAN 2.ABDÜLHAMİT’DEN VEFA ÖRNEĞİ

1877’deki Osmanlı-Rus Savaşı’nın başlangıcına kadar donanmanın modernleştirilmesi için çalışan Hobart Paşa bu süre içinde İstanbul  toplum hayatında da önemli bir yer edinmiştir. 93 Harbi’nde Osmanlılar için elde ettiği başarılardan ötürü, 11 Ocak 1881’de vezirlik ve müşirlik yani büyük amiral rütbesiyle donanma komutanı olur. Anılarını yazmaya  1884’te  başlamıştır fakat 1886’da hastalanarak tedavi için İtalya’ya götürülür. Ancak iyileşmeyerek 19 Haziran 1886’da Milano’da ölür. Sultan II. Abdülhamit, Hobart Paşa’nın Türk topraklarında gömülme vasiyetini yerine getirmek üzere Necid vapurunu İtalya’ya gönderir.Cenazesi İstanbul’a getirilerek Selimiye’deki İngiliz mezarlığına gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir