Üsküdar’da Ramazan bir başkadır

 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen: “Üsküdar ve Ramazan birbirine o kadar yakışan iki isim ki Üsküdar adeta bir Ramazan şehridir.”

 Röportaj: Fahri Sarrafoğlu 

2017 Üsküdar’ında Ramazan nasıl olacak Sayın Başkan?

Üsküdar ve Ramazan birbirine o kadar yakışan iki isim ki Üsküdar adeta bir Ramazan şehridir. Ramazan’ın en güzel yaşandığı şehirlerden, ilçelerden birisidir. Tıpkı Fatih gibi bizim İstanbul’umuzun en güzel ilçeleri Üsküdar’ımız da kadim huzurun beldesi diyoruz. Tam bir Osmanlı şehri, tam bir Müslüman şehir, tam bir Ramazan şehridir.  Ve yıllardır son 15- 20 yıldır eski İstanbul ramazanlarını aratmayacak güzel faaliyetler oluyor. Üsküdar iftar çadır ve sofraları, Üsküdar’da ramazan çadırsız geçmez ve biliyorsunuz bu Türkiye’de ramazanda iftar sofrası çadırı kurma geleneği Üsküdar’dan başladı ve dalga dalga büyüdü gitti Türkiye’de. Ve bugün günlük otuz, otuz beş bin kişilik yemek yapıyoruz. Her akşam bir mahallemizde “sokak iftarımız var. Mahallenin en geniş caddesine kuruluyor mahallenin zengini, fakiri, genci, yaşlısı, kadını, erkeği herkes orada en az dört beş bin kişilik sofra ortaya çıkıyor. Mahallelilerimiz de diyorlar ki sizlerin sayesinde komşularımızla iftar yapma fırsatımız oluyor. O mahallede ayrıca evlerde iftar yapılmaz hep birlikte iftar açarız.

ÇOCUKLARDA RAMAZAN SEVİNCİ

Çocuklara yönelik bir çalışmanız var mı?

Her yıl Ramazan’ın ilk günü “ilk orucum, ilk iftarım” etkinliğimiz var. 7-8 yaşlarında 1500 kadar çocuğumuz anne ve babalarıyla beş bine yakın Bağlarbaşı Kültür Merkezi’mizin bahçesinde iftar sofrası kuruluyor. İftar öncesi “Hacivat-Karagöz” gölge oyunu, çocuklara yönelik bir takım oyun ve eğlenceler, çocuklara yönelik dini motifli yarışmalar ve sonunda çok güzel hazırlanmış broşürlerle birlikte iftar yaparız. Her akşam Bilgi Evleri var buraya devam eden çocuklarımıza yönelik toplu iftar gerçekleştiririz. Çocuklarımıza burada paylaşma ruhu, ramazan ruhu işlenmeye çalışılır. Ve bir de Kiliselerimizde görevli olan vatandaşlarımızı iftara davet eder onlarla birlikte de iftar ederiz. Hafta sonuna gelen gecelerde cumadan cumartesiye ve cumartesiden pazara olan gecelerde sahur etkinliklerimiz oluyor. Onda da yedi sekiz bin kişilik ikramımız oluyor. Sahur meclisi kuruluyor ve gece bir sularında gelirler ve kültürel faaliyetler devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir