Vefa lisesine yakışır bir vefa !

Yıllardır geçerim bu caddeden. Belki 20 yıl deyin belki 30 yıl. Geçtiğimiz günlerde merak ettim, niye Cemal Yener Tosyalı konmuş acaba? Bir devlet büyüğümüz mü, bir asker mi, bir Osmanlı paşası mı diye. Kaynaklarda detaylı bilgi de bulamadım ama yılların berberi Burhan abimize konuya açtığımda hem hüzünlü hem de heyecanla anlatmaya başladı. Meğer Cemal Yener Tosyalı bakın kimmiş?

HEM ÖĞRENCİ HEM TRAFİK GÖREVLİSİ VE ŞEHİT OLUYOR
Tarihi vefa lisesinde VII fen sınıfında öğrenci olan cemal yener Tosyalı trafik görevi yaptığı esnada Vefa lisesi öğrencilerini karşıdan karşıya geçirirken geçirdiği trafik kazası sonucu 1953 yılı Şubat ayında 19 yaşında iken şehit oldu. Kazanın meydana geldiği ve eski adıyla Kovacılar caddesi olan ve bugün Kalenderhane mahallesi ve Tarihi Vefa semtinin ana arteri niteliğinde olup 16 Mart şehitleri caddesine uzanan caddeye Cemal Yener Tosyalı ismi verilmiş.

 

 

 

Okuduğu okul da adına yarışır bir şekilde vefalı davranmış ve Vefa Lisesi’nin bahçesine de anma amaçlı büstünü koymuş. Aradan yıllar geçmiş ama bakın vefa unutulmuyor işte!

Alla rahmet eylesin. Kederli ailesine tekrar baş sağlığı diliyoruz.

1, “Vefa lisesine yakışır bir vefa !” hakkında görüş bildirdi

  1. İlginç bir şekilde Büyükada’da da Cemal Yener Tosyalı isminde bir sokak var.
    Maalesef sokak ismi hakkında bir bilgiye ulaşmak zor, araştırdığınızda da bulamıyorsunuz.
    Fatih Belediyesi çalışanlarına sokak ismi hakkında bilgi sorduğunuzda kimsenin sokağın adına dair bir bilgisi olmadığını görüyorsunuz. Keşke Hıfzısıhha’nın başına bir tane, Dedeefendi’ nin başına bir tane kitabe assalar da millet okusa öğrense.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir