Yediden 77’ye herkesin sevdiği bir sanatçı

Barış Manco’yu hepimiz severiz, yaş ayırımı yapmadan herkese gönlünü açmış birisi. Öyle ki Belçika Liege şehrine gidince onun oraya da dokunmuş olduğunu görünce dünyada en önemli olan şeyin insanın gönlüne dokunmak olduğunu bir kez daha anladım.  Zira sadece Türkiye’de değil Belçika-Liege’de onu hatırlatan eserler var.BELÇİKA YOLCULUĞU
Barış Manço, 1963 yılının Eylül ayında Belçika Kraliyet Akademisi’nde yükseköğrenim görmek için Türkiye’den ayrıldı.  Belçika’ya gitmeden önce karayoluyla bir kamyonla Fransa’nın başkenti Paris’e giderek daha önce konuştuğu Fransız şarkıcı Henri Salvador’la buluştu. Henri Salvador, Barış Manço’nun Fransızcasını ve fazla kilosu nedeniyle dış görünüşünü yetersiz buldu ve anlaşma yapamayan Manço, Belçika’daki abisi Savaş Manço’nun yanına gitti. Belçika Kraliyet Akademisi’nde resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi görürken bir yandan da garsonluk, otomobil bakıcılığı işlerinde çalıştı. Bu sırada Belçikalı şair André Soulac ile tanıştı. Soulac sayesinde Fransızcasını ilerletti ve yaptığı besteleri değerlendirme imkânı buldu. Soulac, Manço’nun bestelerine söz yazdı.
Detay için lütfen  tıklayınız: 

KADIKÖY MODA’DAKİ EVİ MÜZE OLDU
Kadıköy denilince Moda, Moda denilince Barış Manço gelir akla. Kadıköy Belediyesi “Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır.” diyen Barış Manço’nun yaşadığı, eserlerini ürettiği evi yenileyerek bir müze-ev haline dönüştürdü. Öncelikle eşi Lale Manço, oğulları Doğukan Hazar ve Batıkan Zorbey ile birlikte Barış Manço denince akla gelebilecek birçok detay biraraya getirildi. 9 Haziran 2010’da açılışı yapılan ev ile müzisyenin sanatçı kimliğinin yanı sıra farklı özelliklerini de yansıtan bir mekân oluşturuldu.
Manço Ailesi’nin özverili çabaları, Kadıköy Belediyesi öncülüğü ve Türkiye Halk Bankası’nın katkılarıyla kültür ve sanat kenti olan Kadıköy’e kazandırılan ”Barış Manço Moda 81300” ile Barış Manço ismi, Moda’daki evinde yaşamaya devam edecektir. Türkiye’nin adresini ezbere bildiği bu ev sayesinde Barış severler özledikleri Barış Manço ile yeniden buluşurken onu hiç tanımayanlar ise tanışma fırsatı bulacaktır.

Kaynak:   https://www.hurriyet.com.tr/gundem/baris-manconun-belcikadaki-evi-muze-oldu-18934266

https://barismanco.kadikoy.bel.tr/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir